Dear 43 Things Users,

10 years after introducing 43 Things to the world, we have decided we have met our last goal: completing the incredible experience that has been 43 Things. Please join us in giving one last cheer to all the folks who have shared their goals with the world, as well as all the people who have worked at The Robot Co-op to build this incredible website. We won a Webby Award, published a book, and brought happiness to a lot of people.

Starting today, 43 Things users can export their goals and entries from the site. Starting August 15, we will make the site “read only”. 43 Things users will still be able to view the site and export their content, but we won’t be taking any new content from users. We hope to leave the site up for folks to see and download their content until the end of the year. Ending on New Year’s Eve takes us full circle.

It has been a long ride (one of our original goals was to "build a company that lasts at least 2 years” - we beat that one!) While we wish the site could live on, it has suffered from a number of challenges - changes in how people use the site, the advertising industry, and how search engines view the site. We wish the outcome was different – but we’ve always been realistic about when our goals are met and when they aren't.

As of today, you will be able to download your goals and entries. See more about that on the FAQ page. Thanks for 10 great years of goal-setting and achieving.

- The Robots.

Export My Content
FAQ
1 person wants to do this.

Süper İncir


 

People doing this


Recent activity

brow2hellSüper İncir

Süper İncir izle
Ülkemizin güzide bölgesi egenin, güzel insanlarına, onların şivelerine ve esprili hayatlarının anlatılmasına evet ama saçmalama mumya sahnelerine hayır…Mümkünse izlenmemesi gereken, yok eğer illa ki izlenmek isteniyorsa fazla bir beklenti içine girilmeden izlenmesi gereken bir film.. 2013 ün en vasat Türk filmleri listesinin en üstlerinde kendisine yer bulacağını düşünüyorum…
Filmde şivenin sempatikliği ve birkaç minik esprinin dışında bir numara yok. Salonda iki kişi izledik(çıkışın 3. günü) filmin ortalarında koltuğun rahatlındanmı yoksa filmdenmi bilemedim dalmıştım. Uyandığımda öbür şahıs sırra kadem basmış makinistte ekranı bir 16:9 formata getirip bir 4:3 yapıyordu.
Arkedeş filme emek vermişsin saygım var fakat bu kadar da amatör iş olmaz garii. Dondurmam Gaymak’tan damı örnek almadınız. Film anlaşılan Aydın’ın katmadeğerleri olan İncir, antik kent ve doğal tabiatını neşrediyor. Lakin filmde bir konu bütünlüğü yok derme çatma kurgu ile yapılmış sanki. Oyunculuklarda çok sıradan. Euterpe olayı çok gereksizdi. Filme zarar verdiğini düşünüyorum. Lütfen yöresel film çekecek yapımcılar profesyonel bir kadro ile çalışsınlar. 8 months ago


brow2hell 8 months ago


See more:   Entries

 

I want to:
43 Things Login